Jak przygotować się do remontu kuchni?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To tutaj gotujemy i spędzamy czas z rodziną. Jak przeprowadzić remont pomieszczenia, aby było ono estetycznie urządzone, a zarazem funkcjonalne i wygodne?

Remont kuchni obejmuje nie tylko prace związane z odświeżeniem wnętrza i nadaniem mu nowego wystroju. Chodzi również o poprawę ergonomii pomieszczenia i zwiększenie jego funkcjonalności. Warto mieć na uwadze także to, iż wykonanie remontu jest trudniejsze i bardziej pracochłonne w porównaniu z urządzaniem wnętrza, które jest w stanie deweloperskim.

Prace remontowe muszą być dobrze przemyślane, co i tak nie daje nam stuprocentowej gwarancji, że wszystko przebiegnie po naszej myśli. Możemy napotkać wiele przeszkód, które sprawią, że realizacja pierwotnej koncepcji będzie niemożliwa. Musimy zatem przygotować się na ewentualne zmiany i na to, że ostateczny wygląd kuchni będzie odbiegał od naszych wyobrażeń.

Z powyższych względów stworzenie projektu nowej kuchni warto powierzyć specjaliście, który ustali, czy wybraną przez nas koncepcję da się zrealizować. Może on również zaprojektować wnętrze w taki sposób, aby ingerencja w istniejące już instalacje nie była konieczna.

Zanim jednak zaprojektujemy kuchnię, musimy ustalić budżet przedsięwzięcia. Dzięki temu będziemy wiedzieć, na jakie rozwiązania możemy sobie pozwolić, a z których musimy zrezygnować, gdyż nie starczy nam na nie środków. Już na początku warto się zastanowić, czy chcemy wymienić wszystkie elementy wyposażenia, czy tylko niektóre.

Co więcej, projekt kuchni powinien określać wszystkie funkcje, które ma pełnić pomieszczenie. Warto urozmaicić przestrzeń, zmieniając ustawienie urządzeń na rzecz większego blatu roboczego czy też stołu z krzesłami, w zależności od naszych potrzeb. Pamiętajmy, iż w wygodnej i ergonomicznie urządzonej kuchni można wyróżnić pięć stref:

  • strefę zapasów,
  • strefę przechowywania,
  • strefę przygotowywani posiłków,
  • strefę zmywania,
  • strefę gotowania i pieczenia.

Przestrzeń powinna być zaaranżowana w taki sposób, aby mógł się w niej znajdować tak zwany trójkąt roboczy, utworzony pomiędzy lodówką, kuchenką, a zmywakiem. Ma to duże znaczenie dla funkcjonalności kuchni.

Po sporządzeniu projektu czas na prace rozbiórkowe. Część osób uważa, że to najprzyjemniejsza część remontu. Kontrolowana demolka może przynieść bowiem wiele frajdy. W pierwszym kroku powinniśmy wynieść elementy ruchome, takie jak wyposażenie mebli kuchennych, stół i krzesła. Potem przychodzi pora na demontaż starych szafek i urządzeń.

Następnie czas na bardziej zaawansowane prace, takie jak skuwanie płytek czy też zrywanie tapet. Na koniec warto zająć się posadzką. Podłoga w kuchni jest stale narażona na uszkodzenia mechaniczne, toteż dosyć szybko się zużywa. Remontując to pomieszczenie, warto zatem ją wymienić lub przynajmniej odświeżyć.

Szybki i tani remont kuchni

Nie zawsze istnieje jednak konieczność przeprowadzenia generalnego remontu kuchni. Wystarczy kilka zabiegów odświeżających, aby wnętrze zyskało nowy i atrakcyjny wygląd. Sprawdzą się one również, gdy chcemy w szybki i tani sposób wyremontować pomieszczenie, gdyż nie mamy zbyt wiele czasu lub wystarczających środków finansowych . Oto kilka prostych sposobów na odświeżenie wyglądu kuchni:

  • pomalowanie płytek podłogowych lub ściennych – w tym celu wykorzystujemy farby specjalnego przeznaczenia, odmieniając wygląd podłogi lub ścian bez praco- i czasochłonnego kucia. Spośród emulsji dostępnych na rynku powinniśmy wybierać te dedykowane do malowania powierzchni ceramicznych. Aplikacja farby nie jest skomplikowana. Nakładamy ją bowiem w taki sam sposób, jak postępujemy podczas tradycyjnego malowania ścian. Musimy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni płytek. Muszą być one czyste, odtłuszczone, bez jakiegokolwiek pyłu. W przeciwnym razie emulsja będzie się łuszczyć, pękać i odspajać.
  • naklejenie nowych płytek na stare – to kolejny sposób na odświeżenie kuchni Jest on opłacalny, gdy kucie starej powierzchni jest nieopłacalne i jest ona na tyle solidna i wytrzymała, że zdoła unieść ciężar nowych płytek. Metoda ta sprawdzi się doskonale, jeśli chcemy szybko odświeżyć pomieszczenie. Podobnie jak w przypadku malowania, musimy dobrze oczyścić stare podłoże przed naklejeniem nowych płytek. W przeciwnym razie nie będzie to trwałe rozwiązanie. Usunąć musimy wszelkie odstające elementy. Ważne jest również zagruntowanie podłoża specjalnym preparatem. Dzięki temu zwiększymy przyczepność nowej powłoki.
  • odświeżenie mebli – aby kuchnia zyskała nowy wygląd, wystarczy zmienić fronty szafek. Jeśli jednak szukamy tańszego sposobu odświeżenia wystroju pomieszczenia, możemy je pomalować, używając w tym celu dekoracyjnej farby renowacyjnej. W ten prosty sposób zyskamy zupełnie odmienione wnętrze. Podczas malowania trzeba jednak zachować należytą staranność. Tylko w ten sposób zyskamy estetyczny efekt.
  • zamontowanie nowych lamp – zmiana oświetlenia to doskonały sposób na odświeżenie wystroju kuchni. Dekoracyjne lampy czy też oświetlenie LED zamontowane pod szafkami pozytywnie wpłyną nie tylko na wygląd kuchni, ale również jej funkcjonalność.