5 pomocnych strategii myślenia w radzeniu sobie z lękiem

Lęk w styczniu – znany jako „janxiety” – jest trudny do radzenia sobie. W wyniku dołującego nastroju po świętach Bożego Narodzenia czujemy się już trochę przygnębieni, więc kiedy nasze troski i przemądrzałe myśli zaczynają nasilać się, trudno jest poczuć, że jesteśmy w stanie poradzić sobie ze wszystkim.

Jednak lęk to niewygodne miejsce do istnienia. Twoje myśli nie są w spokoju. Nie po prostu jesteś. A strach, że to będzie trwać wiecznie, często utrzymuje cykl.

Ale warto pamiętać, że lęk nie potrwa wiecznie. Nic nie trwa wiecznie. Może przyjść i odejść, być gorszy, a potem lepszy, ale nie pozostanie w swojej obecnej formie na zawsze. Jeśli chcesz, aby ta irytująca rzecz odeszła jak najszybciej, psycholog, trener życiowy i autor książki Anxiety Free, Sam Owen, ma kilka przydatnych strategii myślenia, które pomogą Ci na twojej drodze.

Przyjrzyjmy się kilku małym zmianom myślenia:

  1. Zastąp negatywne myśli i wypowiedziane słowa pozytywnymi, w momencie, gdy zdałeś sobie sprawę, że myślisz negatywnie. Redukuje to częstotliwość wywoływania odpowiedzi „walcz lub uciekaj”, skutkuje większą ilością pozytywnych emocji i mniejszą ilością negatywnych emocji. Pomaga nam rozwijać zachowania, które pomogą nam być szczęśliwymi, zdrowymi i osiągać cele, podczas gdy negatywne myśli mają przeciwny skutek. Znaleziono, że pozytywne myśli / obrazy redukują lęk, nawet gdy pozytywne myśli nie mają związku z tym, o czym martwisz się.
  2. Rozprosz swoją uwagę, kiedy nie możesz przestać ruminować. Niezależnie od tego, ile badań przeczytasz na temat znaczenia pozytywnych myśli, rozmów ze sobą, i używania pozytywnych słów z innymi, czasami możesz utknąć w negatywnym dołku myślowym. W tych chwilach logika może nie pomóc ci wyjść z tego dołu, ale rozproszenie uwagi może pomóc. Bez względu na to, czy przypomnisz sobie pozytywne wspomnienie, które zawsze sprawia, że czujesz się dobrze, czy obejrzysz obrazki uroczych szczeniaczków lub obejrzysz wesoły program telewizyjny.
  3. Użyj uważności, aby zanurzyć się w chwili obecnej. Jeśli zawsze myślisz o czymś innym, łatwo jest utknąć w pułapce negatywnych myśli, dlatego wyjdź z głowy i skup się na teraźniejszości. Aby to zrobić, po prostu skoncentruj się na tym, co przyswajasz przez swoje zmysły (uszy, oczy, nos itp.), a kiedy robisz to z poczuciem wdzięczności, możesz poczuć się natychmiast euforycznie… i przestajesz myśleć o tych powtarzających się negatywnych myślach.
  4. ’Kiedy negatywne myślenie stało się wszechobecne i faktycznie wpływa na nastrój, energię, skupienie i wiarę w siebie na co dzień, medytacja uważności może naprawdę pomóc. Wykonywana regularnie przez kilka tygodni, uważność została znaleziona jako sposób na przeprogramowanie twojego mózgu, aby stał się lepszy w regulowaniu emocji i zmniejszaniu liczby natrętnych negatywnych myśli, które masz.
  5. Kiedy czujesz, że twoje życie utknęło w martwym punkcie, ponieważ tkwisz w negatywnym mentalnym koleinie, potrzebujesz nowych myśli i pomysłów, które pomogą ci iść do przodu. W tym celu chodzenie może być świetnym rozwiązaniem. Badania wykazały, że chodzenie pomaga w rozwiązywaniu problemów, generując więcej kreatywnych pomysłów, a to dzieje się bez względu na to, czy spacerujesz w naturze, czy w terenie miejskim, czy stoisz przed ścianą na bieżni. Chodzenie, gdy jest robione z umiarem, pomaga również łagodzić objawy lęku, więc ma dwa ogromne korzyści, gdy doświadczasz lęku.