Przepis na zupę z sałaty

Zupa z sałaty z kluseczkami pszennymi i czarną fasolą stanowi zrównoważone danie odbudowujące Yin, krew i płyny ciała. Polecam ją dla Pań w okresie menopauzalnym. Dobrze sprawdzi się po miesiączce, szczególnie latem, kiedy musimy w sposób szczególny zatroszczyć się o odbudowę krwi, a jednocześnie zapobiegać kumulowaniu się gorąca.

SKŁADNIKI

– 1 litr bulionu warzywnego

– szklanka ugotowanej czarnej fasoli , zwykle gotuję strączki na pasztet i część zostawiam do przygotowania zupy

– 1 jajko

– 3 łyżki mąki pszennej np. ze starych odmian pszenicy (płaskurka, samopsza). Osoby ze słabym trawieniem oraz z nadmiarem wilgoci, mogą zamienić pszenicę na orkisz, który dużo rzadziej powoduje reakcje alergiczne. Również wzmacnia on krew, lecz nie wnika do obiegu energetycznego Serca i Nerek, lecz do Wątroby i Pęcherzyka Żółciowego, więc będzie miał inne działanie terapeutyczne. Latem pszenica jest szczególnie wskazana.

Sałata odbudowuje, Yin i płyny ciała, usuwa gorąco z Serca, Żołądka oraz Jelita Grubego. Uspokaja, wspomaga walkę z bezsennością. Leczy uderzenia gorąca, nocne poty oraz wyczerpanie psychiczne

PRZEPIS NA ZUPĘ Z SAŁATY

Na wrzący bulion wrzucam pół główki sałaty, po chwili miksuję. Wlewam do niej lane kluseczki przygotowane z jajka i mąki. Rozlewam do miseczek dodając po łyżce ugotowanej czarnej fasoli. Dekoruję szczypiorkiem oraz rzodkiewką.

DZIAŁANIE TERAPEUTYCZNE

Zupa z sałaty i fasoli będzie świetna nie tylko dla kobiet, ale również np. dla dzieci w okresie wakacyjnych szaleństw. Oddziałuje bowiem na mogące rozwinąć się gorąco, pod wpływem emocjonujących letnich przygód oraz pogody. Potrawa łagodzi emocje, wycisza i nawilża, ułatwia zasypianie, odbudowuje Yin, krew i płyny ciała.

Sałata – jest zimna i gorzka. Usuwa gorąco, dzięki czemu uspokaja, wnikając do meridianu Żołądka, oddziałuje również na Serce. Zalecana przy uderzeniach gorąca, bezsenności i nerwowości.

Czarna fasola  - oddziałuje na obieg energetyczny Nerek, jest ciepła termicznie. Odżywia Yin, Krew oraz Esencję. Ma zdolność usuwania nadmiaru wody z organizmu np. w przypadku jej zatrzymywania pod wpływem upału. Wpływa na dolną część pleców, których dolegliwości mogą wskazywać na osłabienie Nerek. Polecana jest dla osób cierpiących na bezpłodność.

Pszenica  -  jest słodka i chłodna. Wpływa na Śledzionę, Serce i Nerki. Podobnie jak sałata odżywia Yin i płyny ciała, uspokaja umysł, przywraca równowagę emocjonalną, niweluje bezsenność, zapobiega palpitacjom. Z racji tego, że trudno o dobrej jakości ziarna warto sięgać po jej stare odmiany np. samopszę i płaskurkę.

Cebula dymka  - jest ciepła termicznie, ostra i aromatyczna, dodaję ją do większości potraw w celu poruszenia Qi tak, aby trawienie przebiegało sprawniej.

Rzodkiewka  - chłodna, ostra, ułatwia trawienie, oddziałuje na Żołądek, Płuca, Jelito Grube