Ogrody Keukenhof – holenderska wiosenna atrakcja

Ogrody Keukenhof, które w tłumaczeniu oznaczają Ogród Kuchenny to największa wiosenna atrakcja Holandii i pewnie całej Europy. Co roku tutaj pojawiają się turyści z różnych zakątków świata, by zachwycić się ogrodem, gdzie wiosną rozkwita 7mln tulipanów, hiacyntów, krokusów i narcyzów. Jest to największy ogród kwiatowy na świecie o powierzchni 32ha, gdzie cebulki wysadzane są ręcznie.

Trochę historii

Tereny dzisiejszego ogrodu stanowiły dawniej część posiadłości holenderskiej księżnej Jakoby z Bawarii, która w tej właśnie okolicy spędzała najwięcej swego czasu. Tutaj polowała, a przede wszystkim zbierała zioła do zamkowej kuchni. Stąd też nazwa Keukenhof – „ogród kuchenny”. W 1830 roku poproszono Zochera, znanego architekta krajobrazu o zaprojektowanie ogrodów i w ten sposób powstały podstawy dzisiejszego ogrodu zaprojektowane w inspiracji angielskiego stylu kształtowania krajobrazu.

W 1949 r. grupa producentów i eksporterów cebulek, z inicjatywy ówczesnego burmistrza Lejdy, postanowiła wykorzystać ogród i zorganizować tu wystawę kwiatów na wolnym powietrzu, prezentującą najpiękniejsze odmiany. Od tego czasu wystawa taka organizowana jest w Keukenhof co roku. W ramach wystawy odbywa się „Parada kwiatowa” – przejazd platform z „rzeźbami” utworzonymi z kwiatów.

Ogrody Keukenhof – informacje praktyczne

W 2017 roku Ogrody Keukenhof otwarte są pomiędzy 23 marca, a 21 maja w godzinach 08:00-19:30. Ponadto w każdy weekend odbywają się specjalne imprezy tematyczne – więcej informacji można uzyskać na stronie na stronie parku. Co roku w weekend w jeden weekend odbywa się również Parada Kwiatów (w tym roku jest to 22 kwietnia). Parada Kwiatów to przejazd platform z kwiatami przyciągająca miliony fascynatów kwiatów oraz turystów.

Keukenhof znajduje się w miejscowości Lisse, położonej ok 35km od Amsterdamu. Do ogrodów można dojechać komunikacją publiczną bezpośrednio z Amsterdamu, Hagi, Leiden i lotniska Schiphol. Jadąc własnym autem bez problemu dotrzemy wpisując miejscowość Lisse, a później poprowadzą nas już znaki prowadzące do Keukenhof. Można także wykupić zorganizowaną wycieczkę z biurem podróży, połączoną ze zwiedzaniem Amsterdamu – polecam Festiwal Tulipanów.

Bilety wstępu można zakupić na miejscu lub przez stronę internetową. Ceny biletów: osoba dorosła 16 €, dzieci do 11 lat 8 €, dziecko do lat 3 gratis.

Ogrody Keukenhof naszym okiem

Naprawdę warto wybrać się i zobaczyć to miejsce. Nie dziwią mnie tłumy turystów, które spacerują i odpoczywają w ogrodach. Jest to miejsce, które można sobie wyobrażać, ale dopiero, gdy jesteśmy na miejscu robi ono takie wrażenie. Tulipany, które mają po pół metra, albo i więcej oraz te pola ciągnące się pełne kwiatów. W ogrodach warto spędzić chociaż 3-4 h, aby pospacerować i chłonąć atmosferę tego cudownego miejsca. Jeśli ktoś ma chęć spędzić tam cały dzień, to żaden problem! W ogrodach znajdują się wystawy tematyczne, ponadto miejsca wypoczynku i oczywiście można również coś przekąsić 🙂 Dla chętnych realizowane są również mini rejsiki łódką wśród tulipanowych pól. Jeśli zastanawiacie się, który termin najlepiej wybrać to tak naprawdę w ciągu tych 2 miesięcy zawsze są kwitnące tulipany. Pola są nasiewane stopniowo tak, aby zawsze zachwycały.