Magnetometr protonowy – idealne urządzenie do lokalizowania obiektów żelaznych?

Magnetometr protonowy – idealne urządzenie do lokalizowania obiektów żelaznych?

W wielu specjalistycznych branżach, ale i życiu prywatnym, pojawia się potrzeba zlokalizowania pod ziemią różnego rodzaju przedmiotów wykonanych z metalu. Powszechnie są to hydranty, gwoździe geodezyjne czy zasuwy do wody, które na przestrzeni lat przykryły kolejne warstwy trawy i gruntu. Magnetometry szybko i sprawnie pozwolą znaleźć zgubę, bez kłopotliwego kopania w kilku miejscach naraz. Co jednak istotne, to nie jedyne ich zalety.

  1. Natężenie pola magnetycznego – jak działają magnetometry?
  2. Co powinien posiadać jakościowy magnetometr?
  3. O czym jeszcze należy pamiętać przed kupnem?

Magnetometr powszechnie porównywany jest z wykrywaczem metali. I choć z założenia oba urządzenia spełniają podobną funkcję, nie zapominajmy, że działanie tego pierwszego jest o wiele skuteczniejsze i efektywniejsze. Nie bez przyczyny magnetometr wykorzystywany jest przez specjalistów, w tym służby mundurowe i wojsko. Naturalnie więc pojawiają się pytania, czym dokładnie jest ten sprzęt i czego możemy po nim oczekiwać.

Natężenie pola magnetycznego – jak działają magnetometry?

Co ciekawe, magnetometr stosowany jest w doskonale nam znanych i codziennie wykorzystywanych urządzeniach – telefonach. Mierzy on kierunek oraz wielkość ziemskiego pola magnetycznego, umożliwiając prawidłowe działanie nawigacji.

Może również posłużyć do wykrywania metali – kierowany w stronę gruntu zareaguje na najdrobniejsze zmiany pola magnetycznego generowane nawet przez niewielki przedmiot.

Co powinien posiadać jakościowy magnetometr?

Magnetometr to sprzęt powszechnie stosowany przez geodetów, geologów, archeologów, inżynierów budownictwa, ale też fizyków (pozwala badać zakłócenia magnetyczne, jakie wywołuje zorza polarna). Posiada daleki zasięg, będąc zdolnym wykryć metal głęboko pod ziemią, nawet kiedy oddzielony jest jej kilkoma warstwami i wodą.

Im dokładniejszych pomiarów oczekujemy, tym precyzyjniejszy powinien być wybrany przyrząd (co potwierdzają certyfikaty). Przydatna będzie ponadto wytrzymała torba transportowa.

O czym jeszcze należy pamiętać przed kupnem?

Mimo licznych i złożonych zastosowań, magnetometr powinien być sprzętem prostym w obsłudze, intuicyjnym i jednocześnie dokładnym i wytrzymałym. Dzięki temu niezależnie od okoliczności i warunków, w których przyjdzie nam dokonać pomiaru, szybko otrzymamy potrzebne dane. Nieocenioną w tym rolę odegra wyraźny wyświetlacz, pojemna bateria (zdolna pracować co najmniej 24 godziny) oraz reduktory zakłóceń (tryb ERASE).