Jakie rodzaje zapięć w kolczykach są dostępne w sklepach z biżuterią?

Wybierając kolczyki, zwracamy uwagę na rozmiar, długość oraz tworzywo, z jakiego są wykonane, ale czy znasz wszystkie rodzaje zapięć w kolczykach? Mało która z nas zastanawia się nad tym, szukając nowej ozdoby. Czy kiedykolwiek zwróciłaś uwagę na to, jakie rodzaje zapięć w kolczykach funkcjonują w jubilerskim świecie? Czy wiesz, które z nich najlepiej sprawdzają się u Ciebie? Wspólnie omówimy sobie rodzaje zapięć kolczyków, dzięki czemu w przyszłości łatwiej będzie Ci wybrać odpowiedni model.

Jakie rodzaje zapięć w kolczykach są dostępne w sklepach z biżuterią?

Zgodnie z obietnicą prezentujemy wszystkie kolczyki, a dokładniej rodzaje zapięć, jakie stosują obecnie producenci biżuterii.

Sztyft/wkrętka

Kolczyki, które mają zapięcie w postaci sztyftu zatrzaskowego, to najpopularniejszy rodzaj zapięcia. Mechanizm składa się z dwóch elementów. Pierwszym jest cienki drucik, do którego mocuje się kolczyk. Aby włożyć kolczyki ze stali chirurgicznejdo uszu, musisz przewlec drucik przez dziurkę i zabezpieczyć go drugim elementem zapięcia – zatyczką. To właśnie dzięki zatyczce kolczyk nie wysunie się z ucha.

Zazwyczaj zatyczki powstają z tego samego tworzywa, co reszta kolczyka. Często stosowanym rozwiązaniem są również silikonowe zapięcia do kolczyków. Podczas zakładania tego rodzaju biżuterii należy uważać, by nie zapiąć ich zbyt mocno. Nieodpowiednio zaciśnięte kolczyki sztyfty ze stali chirurgiczne mogą doprowadzić do opuchlizny, ropienia z miejsca przekłucia, a nawet wrośnięciem kolczyka w dziurkę, jeśli jest on długo noszony. Poprawne zapięcie kolczyków typu sztyft nie powinno generować żadnych problemów. Jest to bardzo wygodne i często wybierane rozwiązanie, a tak naprawdę jedyną wadą jest ryzyko zgubienia zatyczki, a co za tym idzie całego kolczyka, który niczym niezabezpieczony może po prostu wypaść z ucha.

Kolczyki przeciągane

Innym zapięciem do kolczyków są kolczyki przeciągane – to coraz popularniejszy rodzaj zapięcia. Główną rolę odgrywa tutaj długi łańcuszek o drobnym splocie, który łączy sztyft z resztą kolczyka. Łańcuszek utrzymuje kolczyk w uchu, a jednocześnie pełni funkcję ozdobną. Aby założyć taki kolczyk, musisz przeciągnąć przez dziurkę zarówno sztyft, jak i drobny łańcuszek aż do wyznaczonego miejsca – zwykle jest to początek kolczyka. Ten typ zapięcia kolczyków nie potrzebuje zatyczki, ponieważ łańcuszek ze sztyftem są wyważone tak, aby nie wysuwały się z ucha. Jest to wygodne rozwiązanie, ale może być jednak cięższe niż np. kolczyki z zapięciem typu sztyft.

Bigiel otwarty

Kolczyki z zapięciem typu bigiel otwarty składają się z długiego i wygiętego ku dołowi sztyftu. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, ponieważ brak zatyczki nie budzi pełnego zaufania. Zapięcie kolczyków typu bigiel sprawdza się wśród osób, które nie prowadzą aktywnego trybu życia – dzięki temu łatwiej uniknąć wysuwania się kolczyków z uszu. Biżuterię z takim zapięciem zarezerwowalibyśmy na spokojniejsze dni.

Bigiel zamknięty

Zapięcie kolczyków typu bigiel zamknięty posiada dodatkowe zabezpieczenie – ogólnie większą popularnością cieszą się te rodzaje zapięć, które minimalizują ryzyko zgubienia biżuterii. W zapięciu typu bigiel zamknięty po przeciągnięciu przez dziurkę w uchu zahaczamy o małą pętelkę wygięty sztyft, co zapobiega wysuwaniu się kolczyka. Takie rozwiązanie posiadają często kolczyki wiszące ze stali chirurgicznej oraz modele będące gdzieś między wciskanymi a długimi.

Bigiel angielski klasyczny

Kolczyki z zapięciem angielskim składają się z delikatnie zagiętego sztyftu i zabezpieczającej go klapki. Klapka jest ruchomym elementem przytwierdzonym do kolczyka. Działa jak maleńki zawias, który zamyka i otwiera zapięcie kolczyka. Bigle angielskie są mniejsze od bigla otwartego czy zamkniętego, dzięki czemu mniej rzucają się w oczy i nadają biżuterii subtelności.

Kolczyki z zapięciem typu zatrzask

Kolejnym rodzajem zapięcia kolczyków jest zatrzask, który najczęściej stosuje się w kolistych kolczykach. Mechanizm potocznie nazywa się zapięciem kajdankowym, a to ze względu na jego działanie. Po przeciągnięciu zagiętego sztyftu przez ucho należy zatrzasnąć klapkę, która blokuje się na sztyfcie. O zapięciu kolczyka świadczy charakterystyczne kliknięcie. Jest to bardzo wygodny i bezpieczny typ zapięcia kolczyków.

Chowany sztyft

Chowany sztyft to rodzaj zapięcia, który posiadają kolczyki koła ze stali chirurgicznej. Przełożony przez ucho sztyft umieszcza się w tunelu koła. Jest to minimalistyczny rodzaj zapięcia, niemal niewidoczny. Jako >sklep z biżuterią ze stali chirurgicznej zaryzykujemy stwierdzenie, że jest to klasyka, którą każda z nas powinna mieć w swojej szkatułce.

Podsumowanie

Ok – wszystkie typy zapięć kolczyków za nami. Czy znalazłaś swoich faworytów wśród omówionych zapięć? Mamy nadzieję, że już nigdy nie będziesz się zastanawiać, na czym polegają różnice w zapięciach poszczególnych kolczyków, a wybór nowej biżuterii nie będzie problematyczny. Podpowiemy Ci jedynie, że ciekawą alternatywą są kolczyki nausznice ze stali chirurgicznej, które nie wymagają przekłuwania uszu. Niezależnie od tego, jaki rodzaj zapięcia kolczyków, pamiętaj, że najważniejsza jest Twoja wygoda!