Brytyjskie seriale do nauki angielskiego – które najlepsze?

Jeśli na świecie istnieje jakiekolwiek prawdziwe połączenie przyjemnego z pożytecznym, to na pewno są to dobre seriale do nauki angielskiego. Z jednej strony oglądasz sobie coś ciekawego, a z drugiej – przecież nie próżnujesz! Ale mówiąc zupełnie na poważnie:

Seriale do nauki angielskiego to naprawdę sprawdzone i działające narzędzie.

Chociaż może się wydawać, że najskuteczniejsze jest przesiadywanie nad podręcznikami, to w praktyce seriale po angielsku do nauki języka przyczynią się dużo bardziej niż niejedna godzina spędzona nad książką. Wierzcie mi – mam doświadczenie. Ale!

Serial do nauki angielskiego będzie rzeczywistą korzyścią dla umysłu tylko wtedy, jeśli będziesz go dobrze wykorzystywać.

Po pierwsze – tylko seriale do nauki angielskiego z napisami po angielsku albo oryginalnym dźwiękiem

Jeśli masz zamiar włączać sobie serial z polskimi napisami i udawać, że czegokolwiek się uczysz – to od razu sobie odpuść. Takie rozwiązanie jest dopuszczalne tylko dla osób, które nie znają języka ani w ząb: czyli nie rozumieją Hi, my name is…. Jeśli masz wynieść z oglądania jakieś korzyści, to musisz stawiać sobie poprzeczkę wyżej, niż jesteś w stanie przeskoczyć.

Dlatego seriale do nauki języka angielskiego włączamy sobie od początku z angielskimi napisami – trudno, na początku części nie zrozumiesz, a części będziesz się domyślać. Tylko wtedy zaczniesz jednak rzeczywiście poprawiać swój angielski. Kiedy już oswoimy się z tym etapem, wyłączamy napisy w ogóle – to jest punkt, do którego dążymy. Nawet, jeśli wydaje ci się, że uczysz się tyle samo z napisami i bez – to nieprawda.


Po drugie – raczej brytyjskie seriale do nauki angielskiego

Nie zrozumcie mnie źle – oglądanie czegokolwiek na pewno pomoże bardziej niż nie robienie niczego. Ale jeśli ja miałabym wybierać, jakie seriale do nauki angielskiego są skuteczniejsze, to wybrałabym raczej brytyjskie niż amerykańskie.

Dlaczego? Bo brytyjski akcent jest trudniejszy do osłuchania. Wyjątkiem są seriale z akcentem z Teksasu czy dużą ilością slangu, ale ogólnie amerykański akcent aktorów łatwiej jest zrozumieć. Tymczasem mnogość brytyjskich sposobów wymowy i naleciałości regionalnych utrudnia zadanie, dlatego warto osłuchiwać się właśnie z tymi akcentami. Jeśli nauczysz się rozumieć brytyjskie seriale ze słuchu, to nie powinieneś mieć problemów z większością innych materiałów.

 

Po trzecie – seriale dobre do nauki angielskiego

I tu przechodzimy do najważniejszego punktu – jakie seriale do nauki angielskiego wybrać? Sama przetestowałam te z poniższej listy i uważam, że są warte uwagi. Jeśli jednak szukacie czegoś innego – warto wybierać takie, w których aktorzy mają zróżnicowany akcent. A najlepiej, jeśli gra David Tennant, który często odtwarza twarde, trudne do zrozumienia sposoby mówienia po angielsku. Nie radzę używać seriali historycznych i kostiumowych o czasach przed XIX wiekiem – stylizowany język jest wyzwaniem, ale bywa kompletnie nieprzydatny w nauce (chyba, że pragniesz mówić jak Henryk VIII Tudor).


Brytyjskie seriale do nauki języka angielskiego

Line of Duty

Serial opowiada o wydziale antykorupcyjnym brytyjskiej policji, który prowadzi wewnętrzne śledztwo w sprawie jednego z najlepszych policjantów. Serial sam w sobie jest FENOMENALNY. Do nauki angielskiego nadaje się świetnie – występuje tu bardzo wielu aktorów o zupełnie różnych akcentach.

The Night Manager

Serial na podstawie książki, bardzo dobrze napisany i zagrany przez świetnych aktorów. Historia recepcjonisty, który zostaje szpiegiem tropiącym działania przemytnika broni. Bardzo przyjemny i raczej prosty do zrozumienia (wymowa i jasny kontekst) język angielski.

Penny Dreadful

Serial do nauki angielskiego dla fanów grozy – trochę thriller, trochę horror. Penny Dreadful rozgrywa się co prawda w wiktoriańskich czasach, ale obsadzony jest aktorami pochodzącymi z USA, co ułatwia odbiór języka – który bywa stylizowany, ale nie jest przesadnie trudny do zrozumienia.

Snatch

Szybka akcja i wątki komediowe – Snatch opowiada o grupie młodych ludzi, którzy postanawiają dokonać… napadu życia. W tym serialu mamy wielu młodych bohaterów, których styl mówienia naprawdę się od siebie różni. Nienajprostszy, ale dobry serial do nauki języka angielskiego w dynamiczny sposób.

Typowy brytyjski serial kryminalny BBC – równie dobry, jak większość pozostałych. Ciekawym elementem jest tutaj fakt, że poza typowym brytyjskim językiem angielskim, pojawia się tu również walijski. Oczywiście – te kwestie bohaterów są przetłumaczone napisami, bo walijski to zupełnie inny język, więc w nauce raczej nie pomoże, ale w ramach ciekawostki warto posłuchać!

Marcella

Trochę wątków kryminalnych, trochę obyczajowych – policjantka mierzy się z problemami osobistymi, które wpływają na jej pracę. Serial powstał na podstawie scenariusza napisanego przez Hansa Rosenfeldta (Most nad Sundem). Dobry do osłuchiwania się z językiem.

Broadchurch

Jeden z moich ulubionych w kategorii seriale brytyjskie – z fenomenalnym i trudnym do zrozumienia Davidem Tennantem. W małym miasteczku ginie młody chłopiec. Jego śmierć jest zagadką dla wszystkich, każdy podejrzewa każdego. Tutaj też mamy tak wielu bohaterów, że naprawdę jest się z czym osłuchiwać!

Happy Valley

Policjantka w małym miasteczku zmaga się z problemami społeczności, ale też z własnymi demonami. W tym przypadku główna bohaterka posługuje się bardzo charakterystycznym akcentem. Polecam i dla przyjemności, i jako serial do nauki języka angielskiego.

Fleabag

Główna bohaterka próbuje od nowa stworzyć swoje życie, co idzie jej trochę śmiesznie, a trochę tragicznie. Bogata obsada brytyjskich aktorów (Olivia Colman!), różnorodne – chociaż codzienne – słownictwo bohaterów – same plusy do nauki języka angielskiego.

This Is England ’90

Stylizowany na Anglię z lat 90. – idealny dla wielbicieli tamtych czasów. Nie jest to jednak serial do nauki angielskiego dla początkujących, gdyż wymowa bohaterów może być nieco niejasna i skomplikowana dla osób, które nie przywykły do rozumienia ze słuchu. Są też części przedstawiające inne lata!

The End of the F***ing World

Głośny serial Netflixa o parze nastolatków, którzy… mówiąc łagodnie – nie są najmilszymi istotami na świecie. Przyjemnie się słucha angielskiego w tej produkcji: aktorzy mówią z ładnym, czystym akcentem, który jest dosyć łatwy do zrozumienia. Dialogi nie są rozbudowane ani zbyt szybkie. Dobry serial do nauki angielskiego dla początkujących.