Jakie objawy u dzieci leczy psychiatra?

W miarę postępującego społecznego zrozumienia znaczenia dobrego stanu psychicznego u najmłodszych coraz więcej rodziców zwraca uwagę na problemy emocjonalne czy psychiczne u swoich pociech. W kontekście leczenia zaburzeń psychicznych u najmłodszych kluczową rolę odgrywa psychiatra dziecięcy. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie zawsze łatwo jest odróżnić typowe zachowania dziecięce od sygnałów wskazujących na potrzebę profesjonalnej pomocy. Na jakie objawy u dzieci zwrócić uwagę?

Kiedy udać się do psychiatry dziecięcego?

Decyzja o skonsultowaniu się z psychiatrą dziecięcym nie zawsze jest łatwa, jednak istnieje kilka sygnałów, które mogą sugerować, że warto podjąć ten krok. Oto kilka ogólnych wskazówek, którymi można kierować się, podejmując decyzję o wizycie u specjalisty:

  • nagłe zmiany w zachowaniu, takie jak wycofanie się, nadmierne pobudzenie czy agresja,
  • problemy w szkole, obniżenie się wyników w nauce, trudności w relacjach z rówieśnikami,
  • częste zmiany nastroju, takie jak zirytowanie, smutek czy drażliwość,
  • wyjątkowo niskie poczucie własnej wartości, niepewność czy lęk,
  • problemy z zasypianiem, nadmierna senność, koszmary senne,
  • utrata zainteresowań, nawet w przypadku wcześniej ulubionych aktywności,
  • myśli samobójcze, działania autoagresywne.

Jeśli zauważysz powyższe objawy u swojego dziecka trwające już jakiś czas, skonsultuj się z psychiatrą dziecięcym. Poszukiwania możesz rozpocząć od Google wpisując frazy typu: psychiatra dziecięcy Warszawa, Gdańsk, czy Katowice. Porównaj oferty przychodni. Wczesna interwencja pomoże w poprawie zdrowia psychicznego Twojego dziecka, a Ty będziesz mógł je wesprzeć w jego rozwoju i funkcjonowaniu.

Jak przygotować dziecko do wizyty u psychiatry?

Wizyta u psychiatry dziecięcego jest wydarzeniem stresującym nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców. Aby zminimalizować uczucie niepewności, najpierw porozmawiaj z dzieckiem, wytłumacz mu, kim jest psychiatra dziecięcy oraz że pomoże w rozwiązaniu jego problemów. Dodatkowo przed wizytą:

  • przygotuj historię medyczną dziecka, wszelkie wyniki badań psychologicznych i diagnozy, jeśli dziecko miało wcześniej badania psychologiczne. Przygotuj również listę leków, jeśli dziecko jakieś przyjmuje,
  • zanotuj problemy Twojego dziecka oraz czynniki, które mogą je wzmagać,
  • przygotuj również informacje o występowaniu chorób psychicznych w rodzinie,
  • miej przy sobie także listę pytań i obaw, które chciałbyś zadać lekarzowi.

Pamiętaj, że mimo ustalonego pewnego schematu, wizyty mogą różnić się w zależności od problemu pacjenta. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że to bezpieczne miejsce, w którym można otwarcie rozmawiać o problemach.

Więcej artykułów na powiązane tematy znajdziesz w naszej zakładce zdrowie.

Czy wizyta u psychiatry dziecięcego może odbyć się online?

W kontekście pandemii COVID-19 wizyty online u specjalistów stały się popularne i coraz bardziej dostępne. Tu również z pomocą przyjdzie Ci Google. Dla przykładu w Stolicy jest wiele przychodni oferujących wizyty online, np. Specjalistyczna poradnia dziecięca Warszawa. Mimo to zalecane jest jednak, aby pierwsza wizyta z dzieckiem odbyła się w formie stacjonarnej. Da to lekarzowi szansę na zobaczenie i zbadanie małego pacjenta. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby kolejne wizyty kontrolne odbywały się w formie konsultacji online, jeśli psychiatra dziecięcy Warszawa na to pozwoli.

Wypisywanie leków przez psychiatrę

Psychiatra dziecięcy Warszawa jest lekarzem, który posiada kwalifikacje do przepisywania leków mających na celu leczenie różnych zaburzeń psychicznych. Lekarz przepisze jednak leki tylko wtedy, gdy uzna to za konieczne do prawidłowego prowadzenia leczenia dziecka.

Wypisywanie leków przez psychiatrę to tylko jedna część podejścia terapeutycznego do zaburzeń psychicznych. Wielu psychiatrów stosuje także terapie psychologiczne czy behawioralne, aby kompleksowo pomóc małym pacjentom. Decyzja o wypisywaniu leku jest podejmowana na podstawie oceny indywidualnej sytuacji pacjenta, diagnozy i potencjalnych skutków ubocznych leków.