Jak zadbać o psychikę?

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego przypada  10 października, a jednym z celów tego dnia jest podniesienie świadomości na temat problemów zdrowia psychicznego na całym świecie oraz pomaganie ludziom w dbaniu o swoje zdrowie psychiczne. Badanie przeprowadzone przez Piplsay na próbie ponad 12 000 osób w wieku 18 lat i powyżej wykazało, że 63% Brytyjczyków boryka się z problemami zdrowia psychicznego z powodu pandemii, a respondenci wskazywali główne obszary, które najbardziej im przeszkadzają: strach przed wirusem, izolacja, żałoba, problemy finansowe i stres związany z pracą.

Jednakże, wraz ze wzrostem problemów ze zdrowiem psychicznym, rośnie nasza gotowość do dzielenia się swoimi doświadczeniami z innymi, jak wykazało badanie Piplsay, według którego 59% badanych osób zwróciło się o pomoc do innych – 32% do rodziny, 17% do przyjaciół, a 10% do terapeuty.

„Zdrowie psychiczne i fizyczne to równie ważne składniki naszego ogólnego samopoczucia, ważne jest, aby poznać i zrozumieć trzy aspekty naszego stanu psychicznego – psychologiczny, fizyczny i społeczny, które, gdy zostaną odpowiednio zarządzane, mogą pomóc w utrzymaniu optymalnego zdrowia” – wyjaśniają eksperci.

Jednakże, jak wynika z badań Fundacji Zdrowia Psychicznego, nasze emocjonalne i psychiczne samopoczucie poprawia się w niektórych obszarach – choć nie we wszystkich – po wyjściu z lockdownu.

Według ich statystyk, poziom lęku spadł znacząco z 62% w marcu 2020 roku do 42% pod koniec lutego 2021 roku, a populacja jest teraz bardziej pełna nadziei niż przed pierwszym lockdownem, z 30% odczuwających większą nadzieję w lutym tego roku, w porównaniu z tylko 14% w marcu 2020 roku.

Jeśli uważasz, że cierpisz na jakiekolwiek problemy ze zdrowiem psychicznym, powinieneś skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Będzie on w stanie skierować Cię na terapię lub dalszą opiekę medyczną w celu pomocy.

Oto nasze ulubione aplikacje, dzięki którym będziesz mógł zadbać o swoje zdrowie psychiczne, gdziekolwiek jesteś.

  1. Breathe2Relax Ta aplikacja została opracowana specjalnie w celu zarządzania stresem. Poprowadzi Cię przez ćwiczenia oddechowe, które pomogą stabilizować nastrój, kontrolować gniew i radzić sobie z lękiem. Jest dostępna na urządzeniach z systemem iOS i Android.
  2. SAM: Self Help for Anxiety Management Zapisuj swoje poziomy lęku i identyfikuj swoje wyzwalacze dzięki 25 opcjom samopomocy, które pomogą Ci w radzeniu sobie z problemami zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi. Będziesz również mógł anonimowo rozmawiać z innymi użytkownikami i dzielić się swoimi doświadczeniami.
  3. Happify Ta aplikacja skupia się na uczuciu szczęścia i oferuje wiele sposobów, aby je osiągnąć. Po krótkiej ocenie Happify zarekomenduje Ci ścieżkę działań, które odzwierciedlają Twoje potrzeby i cele. Aby poruszać się po ścieżce, musisz tylko ukończyć ćwiczenia z wdzięczności i medytacji. Wielu użytkowników uważa, że to „oświecające” doświadczenie.
  4. Daylio Aplikacja Daylio to świetny dziennik self-care, który obejmuje sekcję na cele, dziennik nastrojów i tracker szczęścia. Umożliwia prowadzenie prywatnego dziennika bez konieczności pisania ani jednego słowa. Wybierz swój nastrój i dodaj aktywności, którymi zajmowałeś się w ciągu dnia. Możesz również dodawać notatki i prowadzić stary dziennik na miarę starych czasów.
  5. Unmind Unmind to aplikacja do dbania o zdrowie psychiczne, która oferuje narzędzia i szkolenia do stosowania w miejscu pracy. Aplikacja obejmuje wiele tematów z zakresu zdrowia psychicznego, w tym snu, stresu, produktywności oraz umiejętności wsparcia innych w trudnych momentach – wszystko to dostarczane w łatwych do przyswojenia kawałkach za pośrednictwem materiałów audio, wideo i interaktywnych.
  6. AskDoc AskDoc to nowa aplikacja do samopomocy, która została specjalnie opracowana w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na wsparcie w dziedzinie zdrowia psychicznego.

Aplikacja oferuje użytkownikom kursy z terapii behawioralnej (CBT) prowadzone przez wykwalifikowanych psychologów i ma na celu pomóc użytkownikom w kontrolowaniu swoj