Jak i kiedy należy piaskować trawnik oraz jaki rodzaj piasku jest najbardziej odpowiedni do tego celu

Jak i kiedy należy piaskować trawnik oraz jaki rodzaj piasku jest najbardziej odpowiedni do tego celu

Przygotowanie trawnika do piaskowania

Kiedy trawnik jest w złym stanie, zaczyna tracić swój pełny blask. Początkowo pojawiają się w nim miejsca, gdzie trawa zaczyna zmieniać kolor (na przykład na brązowy) i tam, gdzie występują plamy. Jest to sygnał, że trawnik wymaga zastosowania pewnych zabiegów pielęgnacyjnych, które przywrócą mu dawną świetność. Jednym z tych zabiegów jest piaskowanie trawnika.

Jak i kiedy piaskować trawnik

Piaskowanie trawnika to zależąca od pory roku i ogólnej kondycji trawnika operacja, która ma na celu usztywnienie i zagęszczenie podłoża oraz wspomaganie odwodnienia. Jest to zabieg, który powinno się wykonywać latem, kiedy trawa jest aktywnie rozwijająca się i jest odpowiednio nawodniona. W ten sposób piasek może łatwo przenikać do warstwy korzeniowej.

Wybór odpowiedniego piasku do piaskowania trawnika

Istnieje kilka rodzajów piasków, które można wykorzystać do piaskowania trawnika. Najbardziej odpowiedni do tego celu jest piasek kwarcowy. Jest to piasek o dużych ziarnach, który doskonale sprawdza się w zagęszczaniu podłoża, bez ryzyka jego zmieszania z glebą trawnika. Innym rodzajem piasku, który można wykorzystać, jest piasek rzeczny, jednak jego ziarna są zazwyczaj mniejsze i sprawdza się gorzej w zagęszczaniu podłoża.

Jak przeprowadzić piaskowanie trawnika

Najlepszym sposobem na piaskowanie trawnika jest użycie specjalnego urządzenia do siewu piasku, które rozsypuje go równomiernie na powierzchni trawnika. Zaleca się, aby piasek był równomiernie rozłożony na całej powierzchni trawnika, bez tworzenia skupisk. Po rozsianiu piasku, należy go delikatnie wkręcić w trawnik, co można zrobić za pomocą wertykulatora.

Podsumowanie

Piaskowanie trawnika to skuteczny sposób na poprawę jego kondycji oraz zagęszczenie podłoża. Wybór odpowiedniego rodzaju piasku ma kluczowe znaczenie, dlatego zaleca się korzystanie z piasku kwarcowego, który doskonale sprawdza się w tego typu zabiegach. Pamiętajmy jednak, że piaskowanie trawnika powinno być wykonane w określonym okresie roku i przeprowadzone zgodnie z zaleceniami. Dzięki temu nasz trawnik będzie zdrowszy, piękniejszy i bardziej odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne.